Stowarzyszenie PATRONUS


Idź do treści

Przedsiębiorcy i darczyńcy

Wsparcie > Jak możesz nam pomóc

Wielu ludzi zwraca się do Państwa o pomoc i wiemy jak trudno wybrać kogoś komu tej pomocy udzielić a komu trzeba odmówić. My niestety również zmuszeni jesteśmy wyciągnąć dłoń z prośbą o "jej podtrzymanie" nie czynimy tego z podniesiona głową, bo proszę nam uwierzyć, sami chcielibyśmy dawać sobie radę. Niestety los zdecydował za nas inaczej - zamiast szczęściem obdarzył Nas nieuleczalną choroba, chorobą na którą się nie umiera ale każdy kolejny dzień to loteria i albo dziś będzie dobrze, albo nastąpi kolejny rzut, który nie daj Boże, tym razem na dobre położy Nas do łóżka.

Choroba ta to stwardnienie rozsiane. Jest to schorzenie, które w szczególności dotyka młodych ludzi, z reguły największa zapadalność przypada pomiędzy drugą a czwartą dekadą życia człowieka, czyli w najlepszym jego okresie i mimo ciągłego rozwoju medycyny nie odkryto lekarstwa, które niwelowałoby jej skutki i objawy. Dostępne leki, które spowalniają rozwój choroby nie są dostępne dla wszystkich chorych ze względu na bardzo wysoką cenę ( 5-8 tyś. zł za miesięczną kurację) i brak refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Brak nadziei na całkowite wyleczenie i świadomość docelowej i trwałej niepełnosprawności ruchowej (wózek inwalidzki lub stałe "przykucie" do łóżka) często powoduje u chorych załamanie. W naszym powiecie jest wiele osób, które chorują na Stwardnienie Rozsiane, ale często ze wstydu i bezradności kryją się ze swoim problemem w czterech ścianach własnego mieszkania, dlatego postanowiliśmy powołać Stowarzyszenie PATRONUS - Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Bliskich Ze Szczególnym Uwzględnieniem Chorych Na Stwardnienie Rozsiane.

Głównym celem naszego Stowarzyszenia jest aktywizacja i zrzeszenie tego środowiska i wciągnięcie ich w normalne struktury życia społecznego. Swoją działalność Stowarzyszenie kierować również będzie na najwszechstronniejszą rehabilitację, likwidację barier psychologiczno - społecznych i architektonicznych, reprezentację osób niepełnosprawnych i pomoc w rozwiązywaniu ich problemów, pomoc w pozyskaniu środków na leki, sprzęt i rehabilitację, uświadamianie społeczeństwa o problemach, dolegliwościach i potrzebach chorych. Marzeniem członków Stowarzyszenia jest stworzenie specjalistycznej placówki rehabilitacyjnej służącej wszystkim niepełnosprawnym z terenu miasta, powiatu, a nawet całego kraju.

Potrzeby chorych i ich rodzin są różne od tych najbardziej prostych i przyziemnych jak choćby zrobienie zakupów, pomoc w prowadzeniu domu, czy chodź by zwykłej rozmowy aż po te, na które potrzebny jest spory wkład finansowy np. zakup wózka inwalidzkiego, przystosowanie mieszkania, samochodu do ich potrzeb. Ta różnorodność wynika z różnych stadiów choroby, z sytuacji materialnej i rodzinnej. Z przykrością trzeba stwierdzić, że wielu chorych zostało porzuconych przez swoich najbliższych, niezrozumienie choroby i chorych przez rodziny, przyjaciół wynika ze strachu przed chorobą, a niestety nierzadko też z wygody bo w życiu każdego chorego przychodzi moment, że bez pomocy nie jest w stanie sam wykonać najmniejszej i najprostszej czynności.

Wszystkie założenia Stowarzyszenia nie są możliwe do zrealizowania bez Państwa pomocy i finansowego wsparcia, dlatego jeszcze raz prosimy o spojrzenie przychylnym okiem na Naszą inicjatywę.

Z poważaniem
Prezes i członkowie Stowarzyszenia

Strona główna | Stowarzyszenie | My w mediach | Wsparcie | Archiwum | Kontakt | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego
stat4u